Sheringham High School uses cookies to ensure that we give you the best experience on our website. For optimal performance please accept cookies. For more information please visit our cookies policy.

Accept and close

Our School

Key Staff

Please click below to view lists.

Teaching Staff 2021-2

Name

 

House

Subject(s) taught

Management role

Allard

Tom

Sewell

PE and Phil Eth

 

Arthur

Jim

Cavell

Mathematics and Physics

 

Baker

Lucy

6th Form

English

 

Bartle

Guy

6th Form

Computing

 

Bowen

John

Carter

Design Technology

Head of Design Technology

Bradley-Stubbs

Emma

Carter

English

 

Campbell

Martin

Sewell

Science

 

Cartwright

Josh

Nelson

Philosophy & Ethics

Head of Phil & Eth

Chandler

David

 

Motor Vehicle & Horticulture

 

Chanter

Katy

Nelson

English

Head of English

Chastney

Diana

Cavell

MFL

 

Clarke

Lee

6th Form

Psychology / Health & Social/ Criminology

Head of Psychology and Criminology

Cochrane

Kara

Carter

Maths and Computing

 

Cromwell

Emily

Sewell

MFL

Head of MFL

Forton

Stewart

Carter

Physical Education/Hums

 

Gardener

Charlotte

Nelson

Science and STEM

 

Gawthrop

Pippa

Carter

English and Media Studies

 

Green

Drew

Nelson

Business

Head of Business and Voc

Handley

Geoff

Cavell

Phil/Eth and English

 

Harding

Rachael

 

PE/Voc

SENCo

Hesseltine

Nadine

Sewell

Maths

 

Hill

Fiona

Nelson

Mathematics

Head of Maths

Hollidge

Dawn

Sewell

French

Deputy Head (Student progress & assessment)

Hookway

Sarah

Carter

Science

Head of Science

Howard

Miles

Nelson

Design & Technology, Motors, Art

 

Howes

Amy

Cavell

MFL

 

Keshavarz

Alix

6th Form

French, German

 

Keshavarz

Ramin

6th Form

Sociology

Assistant Head i/c 6th Form

Knight

David

6th Form

Science, Chemistry

Curriculum and timetable, data (with JS)

McAuliffe

Steph

 

Art

 

McGlinchey

Joe

Carter

Physical Education

Head of PE

McMahon

Lee

 

 

Assistant Head (Stalham High)

Melhuish

Jayne

 

French

Deputy Head

Mendes-Houlston

Rachel

Sewell

Art and Textiles

Head  of  Art and Photography

Mitchell Finnigan

Iain

Nelson

Music, Art

Head of Music

Moorfoot

Phil

6th Form

Geography

Head of Geography

Munro-Oakley

Laura

Sewell

Humanities

 

Nicol

Kate

Cavell

Drama, English, PhilEth

 

Phillips

Ben

Nelson

History

Assistant Head (New staff/Teacher Training)

Pleasants

Angela

Sewell

DT Food Tech, CD

 

Posthill

Hannah

Sewell

English

 

Radday

Hans

Cavell

MFL

 

Randell

Joanna

Carter

Mathematics, PE

 

Raper

Laura

Carter

H/Soc

 

Richardson

Dr Andrew

Nelson

English

Headteacher

Richardson

Stuart

Sewell

 

Cover Supervisor

Shepherd

Rebecca

6th Form

Physical Education, CD & History

EVC

Smith

Kerry

6th Form

Art, Photography

 

Smith

Jamie

Cavell

Science, Biology

Data (with DK)

Taylor

Emma

Sewell

Mathematics

 

Tosney

Penny

6th Form

History

Head of History

Waldron

Lynsey

Sewell

Science

 

Wilkerson

Leon

Cavell

Science

 

 

 

 

Support Staff 2021-2

Name

Team

Post

Angus

Michelle

Patch

Smallholding co-ordinator

Bannister

Louise

Admin

Reception, SAGE, Medicines

Ballard- Bonsra

Mitchel

Learning Support

Student Manager

Belson

Jacqueline

Learning Support

Teaching Assistant

Bishop

Sam

Learning Support

Student Manager

Boyce

David

Learning Support

Teaching Assistant

Bradshaw

Nicola

Admin

Attendance admin

Burghall

Jayne

Learning Support

Teaching Assistant

Cornell

Victoria

Admin

Admin Manager / Head's PA

Dalton

Charles

Learning Resources

Design Technology & Art Technician

Dexter

Margaret

Learning Support

Teaching Assistant; senior

Drury

Tash

Student Management

Careers & Personal  Advisor

Harvey

Lisa

Admin

Learning Forum Administrator

Hudson

Helen

Learning Support

Teaching Assistant

Ives

Stacie

Learning Support

Student Manager

King

James

Learning Resources

ICT Team Lead

Melton

Linda

Admin

Exams Officer

Owen

Karen

Learning Support

Student Manager

Ranavaya

Vaidehi

Student Management

Careers Support Co-ordinator

Rankin

Sarah

Admin

Clerk to the Governors

Ransome

Sharon

Learning Support

Manager LSU

Richardson

Stuart

Learning Support

Cover Supervisor

Sharp

Alex

Learning Resources

Senior Science Technician

Silcock

June

Admin

Student & Admin Assistant

Stannard

David

Facilities

Caretaker

Steward

Alex

Learning Resources

Librarian

Stone

Roy

Facilities

Caretaker

Tipper

Marti

Learning Resources

Science Technician

Tuck

Kate

Learning Support

Assistant Senco

Tuddenham

Jessica

Learning Support

Teaching Assistant

Wills

Rod

Learning Resources

Website manager & ICT trainer

Zbarnea

Ionut

Learning Resources

ICT Technician (Stalham based)

Our Schools

Synergy Multi-Academy Trust comprises fifteen Norfolk schools serving children between the ages of 2 and 18. Our schools work collaboratively together to raise standards and provide education of the highest possible standard, offering the best of opportunities for pupils. The Trust was initially established in 2015. We believe that all of our schools have strengths and areas to develop, and that all can improve through sharing expertise and wisdom. The Trust understands that there will be excellent practice in each school, and that every school will be able to contribute to the development of the Trust as a whole.

Our Schools

Synergy Multi-Academy Trust comprises fifteen Norfolk schools serving children between the ages of 2 and 18. Our schools work collaboratively together to raise standards and provide education of the highest possible standard, offering the best of opportunities for pupils. The Trust was initially established in 2015. We believe that all of our schools have strengths and areas to develop, and that all can improve through sharing expertise and wisdom. The Trust understands that there will be excellent practice in each school, and that every school will be able to contribute to the development of the Trust as a whole.